Miejsca nieodkryte – Szydłowiec, woj. mazowieckie
W XIII wieku ówczesna wieś była własnością rodu Odrowąż. W następnym stuleciu bracia z tej rodziny Sławko i Jakub nazwali siebie Szydłowieckimi wzorując się na nazwie miejscowości. Pod ich rządami Szydłowiec zyskuje prawa miejskie, a także zbudowano tutaj parafię. W kolejnych latach miasto przechodzi do rodu Radziwiłłów, stało się to za sprawą małżeństwa przedstawicielki Szydłowieckich z Mikołajem Radziwiłłem. W ich posiadaniu Szydłowiec jest do początku XIX wieku, kiedy został sprzedany Annie z Zamoyskich, z kolei ona 20 lat później przekazała go skarbowi królestwa.
Podczas rządów Szydłowieckich oraz Radziwiłłów w mieście powstało wiele cennych budowli, które dzisiaj są ważnymi zabytkami. Zalicza się do nich zamek z XV wieku, obecnie mieści się w nim warte odwiedzenia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Kolejnym obiektem jest kościół św. Zygmunta posiadający piękny wystrój. Bardzo ciekawą budowlą jest ratusz z XVII wieku, zupełnie niestandardowy jak na placówkę zarządzającą. Można wejść na wieżę i zobaczyć całą panoramę Szydłowca.
W miejscowości leży jeden z największych zachowanych w Polsce kirkutów, są tam nagrobki ponad 3000 zmarłych Żydów. Będąc na wakacjach w Szydłowcu, oprócz zwiedzania, trzeba również wziąć udział w interesujących imprezach. Jedną z nich jest Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”, odbywają się wtedy koncerty i oferowane są potrawy kuchni żydowskiej. Inną atrakcją jest Szydłowieckie Wieńcowanie, gdzie można kupić swojskie wyroby i zobaczyć symboliczny koniec zbiorów.
Odwiedzając województwo mazowieckie, nie zapomnij też zapoznać się z najciekawszymi miejscami w Płocku.