naskrytej.pl

Najlepsze noclegi w Polsce

Tam, gdzie Polska ma swój początek – co warto wiedzieć o półwyspie helskim?

Półwysep Helski to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów wybrzeża Bałtyckiego. To miejsce bardzo cenione przez turystów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie ten region na swój wakacyjny wypoczynek.

Na jego trzydziestoczterokilometrowym obszarze znajduje się pięć miejscowości: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Każde z nich ma swój wyjątkowy urok i może poszczycić się pięknym krajobrazem. Jakie znamy ciekawostki na temat półwyspu helskiego? O to najważniejsze fakty o polskiej mierzei.

7 ciekawostek o półwyspie helskim!

  1. Półwysep Helski jest tworem morfologicznym stosunkowo młodym. Powstał na skutek transportu piasku przez prąd morski. Najpierw utworzyły się wyspy, które z czasem połączyły się w jeden długi pas lądu.
  2. Krańcowym miastem półwyspu jest Hel, stanowi on najdalej wysunięty punkt kraju. Wody Bałtyku otaczają go, aż z trzech stron. To miasto nazywane początkiem Polski.
  3. Przez półtora wieku półwysep podlegał Krzyżakom. W tym okresie na jego terenie powstały liczne kościoły, ratusze, szpitale i karczmy. Po dziś dzień można podziwiać wiele historycznych pozostałości z tamtego okresu.
  4. Na mierzei znajdują się dwie latarnie morskie. Jedna zlokalizowana jest w Jastarni i jest najmniejszą latarnią w Polsce, druga helska jest od niej wyższa, aż dwukrotnie. Oba obiekty są otwarte do zwiedzania dla turystów.
  5. Hel pełnił ważną funkcję w okresie obrony naszego wybrzeża w 1939 roku – najdłużej stawiał opór podczas kampanii wrześniowej. Obrona cyplu trwała 32 dni. Tą niezwykłą historię upamiętnia Muzeum Obrony Wybrzeża znajdujące się właśnie na Helu. Tutaj przeczytasz jeszcze więcej o militarnej historii Helu.
  6. Dzięki swoim wyjątkowym walorom cała Mierzeja Helska od 1978 roku należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
  7. Półwysep Helski słynie ze sportów morskich (położenie na cyplu gwarantuje silne wiatry). Oferuje idealne warunki do uprawiania kitesurfingu, windsurfingu.