Tam, gdzie Polska ma swój początek – co warto wiedzieć o półwyspie helskim?
Półwysep Helski to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów wybrzeża Bałtyckiego. To miejsce bardzo cenione przez turystów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie ten region na swój wakacyjny wypoczynek.
Na jego trzydziestoczterokilometrowym obszarze znajduje się pięć miejscowości: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Każde z nich ma swój wyjątkowy urok i może poszczycić się pięknym krajobrazem. Jakie znamy ciekawostki na temat półwyspu helskiego? O to najważniejsze fakty o polskiej mierzei.
7 ciekawostek o półwyspie helskim!
- Półwysep Helski jest tworem morfologicznym stosunkowo młodym. Powstał na skutek transportu piasku przez prąd morski. Najpierw utworzyły się wyspy, które z czasem połączyły się w jeden długi pas lądu.
- Krańcowym miastem półwyspu jest Hel, stanowi on najdalej wysunięty punkt kraju. Wody Bałtyku otaczają go, aż z trzech stron. To miasto nazywane początkiem Polski.
- Przez półtora wieku półwysep podlegał Krzyżakom. W tym okresie na jego terenie powstały liczne kościoły, ratusze, szpitale i karczmy. Po dziś dzień można podziwiać wiele historycznych pozostałości z tamtego okresu.
- Na mierzei znajdują się dwie latarnie morskie. Jedna zlokalizowana jest w Jastarni i jest najmniejszą latarnią w Polsce, druga helska jest od niej wyższa, aż dwukrotnie. Oba obiekty są otwarte do zwiedzania dla turystów.
- Hel pełnił ważną funkcję w okresie obrony naszego wybrzeża w 1939 roku – najdłużej stawiał opór podczas kampanii wrześniowej. Obrona cyplu trwała 32 dni. Tą niezwykłą historię upamiętnia Muzeum Obrony Wybrzeża znajdujące się właśnie na Helu. Tutaj przeczytasz jeszcze więcej o militarnej historii Helu.
- Dzięki swoim wyjątkowym walorom cała Mierzeja Helska od 1978 roku należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
- Półwysep Helski słynie ze sportów morskich (położenie na cyplu gwarantuje silne wiatry). Oferuje idealne warunki do uprawiania kitesurfingu, windsurfingu.