naskrytej.pl

Najlepsze noclegi w Polsce

Co warto wiedzieć o Karkonoszach?

Karkonosze swoją popularność wśród turystów zawdzięczają widokom wprawianym człowieka w zachwyt, którego nie da się zapomnieć.

Niespotykaną roślinnością porastającą granitowe szczyty, mnogością zabytków i atrakcji.

Karkonosze – granitowe kolosy Sudetów

Karkonosze leżą w zachodniej części Sudetów, stanowią pasmo górskie o długości około 70 km, a ich główny grzbiet o położeniu wschód-zachód stanowi granicę między Polską a Czechami. Charakterystyczny wygląd form skalnych zawdzięczają procesom erozyjnym wywołanym przez warunki atmosferyczne oddziałujące na granit, który to stanowi ich główny budulec. Poza niezwykłymi formami skalnymi, niewątpliwą atrakcją tego pasma gór stanowią liczne wodospady, bardzo bogata roślinność oraz występowanie jezior polodowcowych.

Karkonosze – poczuj się jak w Alpach

Mimo, że Karkonosze nie mogą się pochwalić szczytami zbliżonymi do tych alpejskich, to jednak oba te pasma górskie mają ze sobą wiele wspólnego. Głównie ze względu na podobny klimat jaki panuje w obydwu tych miejscach. Duża ilość opadów i niskie temperatury, które owocują długim okresem utrzymywania się pokrywy śnieżnej. Zarówno Alpy jak i Karkonosze są uwielbiane przez narciarzy i piechurów lubiących długie górskie wycieczki.

Karkonoskie szczyty – co warto wiedzieć?

Najwyższym szczytem Karkonoszy oraz całych Sudetów jest Śnieżka (1602 m. n.p.m.) i choć wysokość nie imponuje na tle tych alpejskich swoją urodą śmiało może stawać w konkury. Tutaj więcej informacji o turystycznej perle Sudetów i Karkonoszy, czyli Śnieżce. Ukształtowana przez wietrzenia mrozowe, zmaga się z trudnymi warunkami atmosferycznymi i ostrym klimatem.

Porywiste wiatry i temperatura poniżej zera utrzymująca się przez 200 dni w roku. Drugim pod względem wysokości jest Wielki Szyszak (1509 m. n.p.m.) obecna nazwa pochodzi z czasów powojennych, wcześniej szczy ten nazywano Wielkie Koło. Pokryty gołoborzem nie posiada, żadnego szlaku turystycznego, jednak po dotarciu na jego szczyt naszym oczom ukaże się pomnik w kształcie uformowanych w piramidę kamieni z wyrytym orłem i literą „W” wzniesionym na cześć  cesarza Niemiec Wilhelma I.

Ostatnie miejsce na podium pod względem wysokości przypada Łebskiemu Szczytowi (1509 m. n.p.m.) szczyt bardzo popularny wśród turystów ze względu na rozwinięty węzeł szlaków turystycznych umożliwiający wiele pieszych wycieczek oraz schroniska na hali poniżesz szczytu powstałego w XVII-tym wieku. Nie pod względem wysokości, a popularności dorównująca Śnieżce jest Szrenica (1362 m. n.p.m.) położona całkowicie po polskiej stronie po zachodniej stronie Karkonoszy. Ulubienica tysięcy narciarzy posiada górujące 60 m. nad głównym grzbietem porośnięte charakterystycznymi porostami rumowisko skalne, które tworzy szczyt. U podnóża góry położona jest Szklarska Poręba, jedno z popularniejszych miejsc wśród turystów. Wymieniając szczyty Karkonoszy nie można nie wspomnieć o Czarnej Kopie (1407 m. n.p.m.) położona między Śnieżką a Sowią Przełęczą przebiega przez nią granica polsko-czeska.

Ze szczytu Skalnego Stołu (1281 m. n.p.m.) podziwiać można zapierający dech w piersiach widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz całe wschodnie Karkonosze z górującą nad nimi Śnieżką. Śmielec (1442 m. n.p.m.) szczyt położony powyżej Czarnego Kotła Jagniątkowskiego nazywany prze naszych czeskich i niemieckich sąsiadów Wilki Szyszak, polska nazwa tego wierzchołka pojawiła się po wojnie w wyniku interpretowania niemieckich map.