naskrytej.pl

Najlepsze noclegi w Polsce

Mazury dla ciekawych: bunkry w Mamerkach

mazury

Mazury kuszą piękną przyrodą, wspaniałymi krajobrazami oraz idealnymi warunkami do wypoczynku. Ta część kraju jest jednocześnie rewelacyjnym kierunkiem wycieczki dla tych osób, które interesują się historią. Gdzie warto się wybrać, by urlop na Mazurach połączyć z poszerzaniem swej wiedzy? Dla jednych idealną atrakcją staną się wycieczki śladem krzyżackich zamków, dla innych – zwiedzanie tych obiektów, które przypominają nam o czasach II wojny światowej. Co warto zwiedzić?

Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych, jakimi mogą nas oczarować Mazury, są bunkry w Mamerkach. To niezwykła pamiątka z czasów II wojny światowej oraz nie lada gratka dla każdego miłośnika fortyfikacji. Mamerki, leżące w niewielkiej odległości od tak znanych ośrodków turystycznych, jak Giżycko oraz Węgorzewo, mają się czym pochwalić. W czasie wojny miejscowość ta służyła jako druga kwatera wojenna Trzeciej Rzeszy, przeznaczona dla sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych oraz dla Głównego Kwatermistrzostwa Wojsk Lądowych. Kompleks ten do dziś zachwyca swoimi rozmiarami oraz dobrym stanem zachowania. To nie lada gratka oraz cenna pamiątka historyczna, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Zobacz też inne ciekawe miejsca na Mazurach, odwiedzając olsztynski.pl.

Kwatera ta zajmowała powierzchnię 250 ha i składała się z ponad 200 obiektów. Dzięki temu Mamerki stały się jednym z tych miejsc, które w dziejach II wojny światowej odegrały bardzo ważną rolę. Co można tu dzisiaj zobaczyć? Do naszych czasów zachowało się tu 30 potężnych schronów z betonu, z których w latach 1940-1944 korzystały różne służby sztabu oraz niemieccy generałowie. W poznawaniu historii tego miejsca pomagają turystom trasy turystyczne, dzięki którym można dotrzeć do najciekawszych zakątków tej wojennej kwatery.