Gdańskie skarby: Hala Targowa
Ten zabytek była pomijany przez turystów, którzy skupiają się na najsłynniejszych budowlach gdańskiej starówki. A szkoda, bo Hala Targowa to jeden z ciekawszych obiektów, jakimi może nas oczarować Gdańsk. Dlaczego w trakcie wycieczki po Gdańsku warto się uważnie przyjrzeć i tej perełce dawnej architektury?
Hala Targowa w Gdańsku
To miejsce jest ważne przede wszystkim ze względu na historię hali oraz placu, na którym ona powstała. Hala Targowa w Gdańsku jest główną ozdobą dzisiejszego placu Dominikańskiego, miejsca, w którym już na przełomie XI i XII wieku znajdowała się osada targowa. Wiadomo, że już w okresie wczesnego średniowiecza na jej terenie istniał romański kościół św. Mikołaja, który w XIII wieku stał się własnością zakonu dominikańskiego. Wkrótce powstały tu takie obiekty, jak gotycki kościół, a z czasem i zabudowania klasztorne. Zniszczone w XIX wieku zabudowania sprawiły, że w ich miejscu powstał spory plac. Szybko stał się on popularnym miejscem handlu. Już w latach 80-tych XIX wieku na placu tym oficjalnie rozpoczęło swą działalność targowisko miejskie, które w latach 90-tych XIX wieku postanowiono unowocześnić. W tym celu miała powstać hala targowa, której oficjalne otwarcie nastąpiło w 1896 roku. Mimo burzliwej historii Gdańska, zabytek ten przetrwał do dziś, dzięki czemu każdy z nas może się nacieszyć jej widokiem.
Gdańsk to miasto pełne niezwykłych skarbów oraz atrakcji, obok których trudno jest przejść obojętnie. Więcej ciekawych propozycji na spędzanie czasu w Gdańsku i okolicach znajdziesz w serwisie trojmiejski.pl. Kto w czasie wycieczki o tym mieście chce lepiej poznać jego mniej znane zabytki, ten wizyty w takich miejscach jak wspomniana już Hala Targowa z pewnością żałować nie będzie.