naskrytej.pl

Najlepsze noclegi w Polsce

Gołuchów – skarb Wielkopolski z wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi

Ten piękny zamek z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Rezydencja, z którą wiążą się losy wielu znanych rodów wielkopolskich, zachwyca i ciekawą przeszłością, i pięknym wyglądem.

Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Gołuchów?

Dla kogo tutejszy zamek stanie się ciekawym celem krajoznawczej wycieczki? Zamek w Gołuchowie zachwyca już samą swą architektoniczną formą. Wzniesiony w stylu renesansu francuskiego, jest miejscem wyjątkowym nie tylko z tego względu. Na liście panów tego zamku nie brak przecież ważnych nazwisk. Wiadomo, że zamek ten pierwotnie należał do Leszczyńskich, a od połowy XIX wieku – do Tytusa Działyńskiego, właściciela Kórnika. Wśród mieszkańców zamku znalazł się również syn Tytusa, Jan Kanty, oraz żona Jana – Izabela Czartoryska. To ona sprawiła, że zamek w Gołuchowie stał się ważnym miejscem dla miłośników kultury i sztuki. Izabela interesowała się sztuką, chętnie też angażowała artystów sprowadzanych z Francji do prac związanych z przebudową zamku.

Dzięki niej gołuchowskie wnętrza nabrały wyjątkowego charaktery, a w zamkowych murach pojawiły się bezcenne dzieła sztuki. Dumą Gołuchowa była m. in. kolekcja antycznych waz, składająca się z ponad 250 eksponatów. Niestety, wiele strat przyniosły tej rezydencji lata II wojny światowej. Istniejące to do 1939 roku muzeum Działyńskich przestało istnieć, a jego zbiory zostały rozgrabione. Poważnie ucierpiały też zamkowe wnętrza.

Więcej wpisów o interesujących miejscowościach z województwa Wielkopolskiego, znajdziesz w serwisie https://www.poznanski.pl/.

Po wojnie zamek w Gołuchowie stał się częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu, dzięki czemu możliwe stało się wyremontowanie wnętrz. Z czasem do Polski wróciła też część dzieł sztuki, sprowadzanych do Gołuchowa przez Izabelę. Część tych eksponatów znajduje się w zamkowych wnętrzach, część – w Muzeum Narodowym w Warszawie.