naskrytej.pl

Najlepsze noclegi w Polsce

Warmia i Mazury: co warto wiedzieć o tej krainie

mazury-atrakcje

Warmia i Mazury to kraina wymarzona dla tych, którym marzy się aktywny wypoczynek w otoczeniu jezior i pięknych kompleksów leśnych. To również obszar o wyjątkowo ciekawej historii, o której do dziś przypominają nam liczne zabytki. Co warto wiedzieć o tej części kraju? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tej krainie?

Warmia i Mazury to kraina historyczno-geograficzna, w skład której wchodzą Pojezierze Mazurskie oraz Nizina Staropruska. Nie brak tu malowniczych wzniesień oraz malowniczych jezior, które skupiają się na terenie mazurskich pojezierzy, m. in. Olsztyńskiego, Mrągowskiego i Ełckiego. Turystycznym hitem na terenie Warmii i Mazur pozostaje Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, bardzo chętnie odwiedzana przez amatorów sportów wodnych oraz plażowania, jednak i w innych rejonach czekają na nas wyjątkowe atrakcje.

Historia Warmii i Mazur jest bardzo mocno powiązana z plemionami pruskimi, które jeszcze w XIII wieku żyły tu w otoczeniu wielkich kompleksów leśnych, oraz Krzyżaków, którzy konsekwentnie podbijali ziemie pruskie, stając się jednocześnie coraz większym zagrożeniem dla Polski. Do dziś w wielu miejscowościach leżących na Warmii i Mazurach można się spotkać z zabytkami, które o Zakonie Krzyżackim przypominają.

Gdzie warto się wybrać, by zapoznać się z najcenniejszymi skarbami tej krainy? Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Ełk oraz Węgorzewo – oto miejsca wyjątkowo ważne. Budowle Kętrzyna, wojenne pamiątki na terenie Wilczego Szańca oraz tak ciekawe obiekty sakralne, jak Święta Lipka – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki po terenie Warmii i Mazur mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.

Zajrzyj na stronę Malopolski i sprawdź najlepsze miejsca na podróże w Polsce.